bezradność

Bezradność opisuje z jednej strony subiektywne odczucie, z drugiej obiektywny fakt. W pierwotnym znaczeniu termin ten oznacza brak pomocy. Wywodzi się z tego stan biedy i braku praw, a także wynikający z tego stan cierpienia, nędzy, zmartwienia (żalu) i nieszczęścia oraz – w zaostrzeniu sytuacji – niepokoju.

Subiektywne odczucie bezradności

Indywidualne poczucie bezradności opiera się z jednej strony na ograniczeniach społecznych, takich jak bezdomność, bezrobocie, zadłużenie, stres, mobbing, z drugiej strony na stresach zewnętrznych, takich jak konflikty rodzinne, żal i samotność, choroby fizyczne lub psychiczne takie jak depresja i lęk, ale także paraliż, amputacja czy ból. Bezradność to przede wszystkim poczucie bezsilności  i niemożność pomocy sobie, ale w konsekwencji również niemożność uzyskania lub przyjęcia pomocy.

bezradność (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:

PTSD – zespół stresu pourazowego (objawy i leczenie)

PTSD – zespół stresu pourazowego (objawy i leczenie)

Zespół stresu pourazowego to ciężki stan psychiczny, który pojawia się w wyniku pojedynczego lub powtarzającego się zdarzenia, które ma bardzo silny negatywny wpływ na psychikę jednostki ((wojna, klęski żywiołowe, wypadki, przestępstwa, nadużycia itp.). Traumatyczny charakter zdarzenia jest ściśle związany z poczuciem własnej bezradności z powodu niemożności skutecznego działania w sytuacji niebezpiecznej.

Depresja u mężczyzn, męska depresja, depresja wyparta

Depresja u mężczyzn, męska depresja, depresja wyparta

Wbrew samej nazwie "męska deprsja", problem ten dotyczyć może nie tylko meżczyzn -występuje takze u kobiet. Męska depresja to depresja silnie związana z poczuciem męskości. Towarzyszy Ci poczucie winy.... bezwartościwości. Jesteś rozdrażniony. Gwałtownie agresywnie,...

Wybierz terapeutę:

[et_pb_de_mach_archive_loop post_type_choose=”post|off|off|off|off|off|off|off|on” loop_layout=”100052″ no_posts_layout=”100052″ is_main_loop=”off” posts_number=”6″ sort_order=”rand” columns=”2″ _builder_version=”4.17.3″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}” global_module=”101967″ theme_builder_area=”post_content”][/et_pb_de_mach_archive_loop]

Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?

Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.