Specyfika podejścia psychodynamicznego polega na wyjątkowej wartości wrażliwości psychoanalitycznej terapeuty. Podczas terapii wytwarza się relacja która jest nieświadomą odpowiedzią na drugiego człowieka. Dzięki tej relacji terapeuta ma możliwość działania którego celem jest uwolnienie pacjenta od potrzeby poświęcania czasu i wysiłku na zaprzeczone aspekty psychiki. W skutek czego „budzi się” produktywne i szczęśliwe życie.
Psychoterapia psychodynamiczna to model terapii analitycznej, pogłębionej, która skupia się na badaniu nieświadomości pacjenta w celu zmniejszenia stresu i napięcia psychicznego. Terapia trwa dłuższy okres, przeważnie od kilku, kilkunastu sesji do kilku lat, zależnie od pacjenta.
Większość podejść terapii psychodynamicznej zakłada, że zaburzenia w funkcjonowaniu psychologicznym pojawiły się podczas rozwoju i przynajmniej w pewnym stopniu są nieświadome. Zakłada się że zaburzenia adaptacji zaczęły się we wczesnym dzieciństwie i w końcowym efekcie spowodowały dysonans w życiu obecnym pacjenta. W związku z tym przyglądanie się tym wczesnym doświadczeniom jest kluczową częścią terapii analitycznej, ma to na celu odkrycie i rozwiązanie nieświadomych kwestii które stoją za objawami. Prościej rzecz biorąc objawy – dolegliwości z którymi się zgłasza pacjent to przeważnie wyniki działania nieświadomości pacjenta, do której ten nie ma wglądu. Terapeuta zaś podczas utrzymywanej relacji z pacjentem dociera do wątków nieświadomych interpretując je.
Zadaniem terapeuty jest utrzymanie swojej osobowości poza relacją z pacjentem, aby podczas terapii być „pustym ekranem” na które pacjent może projektować lub przenosić swoje głębokie uczucia dotyczące siebie samego, swoich wczesnych opiekunów lub ważnych osób w swoim życiu. Wtedy terapeuta może poradzić sobie ze wszystkim uczuciami i formacjami które się ujawniają, dzięki czemu stopniowo radzi sobie z problemami i uzyskuje lepsze zrozumienie sposobu w jaki sposób działają zaburzenia i umysł pacjenta.
Niektóre techniki stosowane przez psychoterapeutę to rozpoznawanie oporu i przeniesienia , przepracowanie bolesnych wspomnień, i trudnych kwestii, wolne skojarzenia oraz budowanie silnego przymierza terapeutycznego.
Zaburzenia w których może pomóc psychoterapia:
DEPRESJE
- Depresja – chroniczne poczucie beznadziejności, zaburzenia snu, apetytu, wysokie poczucie winy, myśli samobójcze.
- Żałoba – inaczej utrata bliskiej osoby, lub jakiegoś innego bytu. Dysfunkcje w tym wypadku to brak możliwości wyjścia ze stanu chronicznego przygnębienia.
- Niskie poczucie własnej wartości – sytuacje w której nie jesteśmy w stanie powiedzieć sobie: “jestem dobrym człowiekiem”, “lubię siebie”, “akceptuję siebie”, “zasługuję na szczęście”.
- Męska depresja – silnie wypierane poczucie złego samopoczucia, ujawniające się w gniewie, niepokoju, problemach ze skupieniem, czy też nadmiernym ryzykiem.
- Depresja okołoporodowa i poporodowa – silne poczucie bezradności, złości związane z przyjściem na świat potomstwa.
- Autoagresja – Samookaleczenia – autoagresja to bardzo złożone zaburzenie, źródeł i powodów może być naprawdę wiele, zadaniem terapeuty jest ich odnalezienie i wyinterpretowanie, odnalezienie z pacjentem innych metod radzenia sobie z danymi sytuacjami.
- Myśli samobójcze – Myśli samobójcze często nie pojawiają się same, ich źródłem zwykle są sytuacje zewnętrzne z którymi nie umiemy sobie poradzić…
JEDZENIE
- Zaburzenia odżywiania – częsty problem we współczesnym społeczeństwie
NADUŻYCIA
- nadużycia emocjonalne – problemy przemocy emocjonalej
- nadużycia seksualne – terapia dla ofiar nadużyć seksualnych, molestowania
- nadużywanie alkoholu i narkotyków
- przemoc fizyczna
OBAWY – STRACH
- Ataki paniki – jako przejawy skrajnego niepokoju, mogą skutecznie utrudnić codzienne życie…
- fobie
- Nerwica natręctw – zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, to różne dziwne obsesyjne myśli które mimowolnie pojawiają się w głowie jak i związane z nimi rytualne działania mające uchronić nas przed lękami.
OBJAWY PSYCHOSOMATYCZNE – zobacz więcej
RELACJE I ZWIĄZKI
- separacje, rozwody
- trudności w relacjach
- problemy z płodnością
- trudności w życiu seksualnym
STRES
- stres
- złość
- Lęk, niepokój – gdy lęk staje się nie do zniesienia, gdy nieadekwatny strach przed czymś staje się nie do zniesienia, warto rozważyć sięgnięcie po pomoc psychologiczną.
- dysocjacja
- wydarzenia traumatyczne , Praca w kwestiach związanych
UZALEŻNIENIA
- uzależnienie od alkoholu i narkotyków
- uzależnienie od ćwiczeń
- uzależnienie od Internetu
- uzależnienie od seksu
- uzależnienie od zakupów
Gdzie odnaleźć terapeutę pracującego w nurcie psychodynamicznym?