Co zrobić, gdy ma się obawę przed związkami?
- psychoterapia, leczenie, rozwój, pomoc psychologiczna, co na to psychoterapeuta?

Poruszane zagadnienia: relacje

Dziś odpowiedź na kolejne pytanie zadane przez jednego z internautów do naszych psychoterapeutów.

Co zrobić, gdy w rodzinie jest dużo niepowodzeń w związkach/małżeństwach i przez to mam obawy do wstępowania w swoje związki?
Kazik

Jeśli w twojej rodzinie jest wiele niepowodzeń w związkach/małżeństwach, możesz czuć obawy przed wstąpieniem w swoje własne związki. To zrozumiałe, ponieważ możesz obawiać się, że będzie u ciebie działo się tak samo jak u twoich bliskich. Jednak możesz krok po kroku walczyć ze swoimi obawami, aby wesprzeć siebie w podążaniu do szczęśliwego i satysfakcjonującego związku. Oto kilka sposobów, w jaki możesz to zrobić.

Po pierwsze, należy skupić się na tworzeniu silnego, zdrowego i ciepłego związku z partnerem. Staraj się dotrzymywać obietnic, komunikować szczerze i słuchać z zaangażowaniem. Pracuj nad budowaniem zaufania i wsparcia wzajemnego. Pomóż swojemu partnerowi czuć się bezpiecznie i swobodnie w Twoim towarzystwie.

Kolejnym krokiem jest uświadomienie sobie, że Twoi bliscy prawdopodobnie popełnili błędy, które przyczyniły się do ich niepowodzeń. Powinieneś wziąć odpowiedzialność za swoje własne życie, a nie postrzegać siebie przez pryzmat wyborów Twoich bliskich. Pracuj nad ustaleniem, jakie są Twoje wytyczne dotyczące tego, jak chcesz tworzyć swoje małżeństwo/związek. Przejdź do prac nad Twoimi własnymi skłonnościami do przyjmowania niezdrowych schematów zachowań i wzorców z twojej rodziny. Możesz zapytać siebie, jakie zachowania często były widoczne w twojej rodzinie i w jaki sposób mogą one wpływać na Twoje relacje z ludźmi. Na przykład, jeśli twój ojciec/matka/rodzeństwo/dziadkowie mieli tendencję do krytykowania się nawzajem, możesz uświadomić sobie, że Ty możesz wybrać inny sposób komunikacji.

Następnie pracuj nad ustaleniem, czego szukasz w swoim związku. Na przykład zastanów się, czego oczekujesz od bliskości w związku i jak postrzegasz swojego partnera. Zrozumienie, co możesz dawać i otrzymywać od swojego partnera, może pomóc Ci zbudować zdrowy związek. Na koniec bądź miły dla siebie i swojego partnera, a także pamiętaj, że każda relacja wymaga pracy i czasu. Twoje obawy do wstępowania w swoje związki są zrozumiałe, ale należy pamiętać, że możesz skoncentrować się na tworzeniu pozytywnych i satysfakcjonujących związków.

Co zrobić alby ciągle nie wpadać w te same problemy?

Jednym z narzędzi, które pomaga wyrwać się z zaklętego kręgu wchodzenia w te same problemy jest psychoterapia, która polega na relacji z terapeutą.
Relacja z psychoterapeutą może pomóc w leczeniu różnych problemów. Terapeuci są skuteczni, gdyż potrafią wyciągnąć u pacjentów to, czego nie potrafią robić sami. Z tego powodu terapia może być wyjątkowo skutecznym narzędziem w leczeniu wielu zaburzeń. Chociaż można sądzić, że relacja z terapeutą polega jedynie na mówieniu o swoich problemach, może ona zazwyczaj obejmować znacznie więcej.

Pierwszym krokiem do udanej relacji z terapeutą jest znalezienie natury, która najlepiej ci odpowiada. Niektórzy ludzie preferują terapeutów o podejściu psychodynamicznym, podczas gdy inni wolą terapeutów o podejściu kognitywno-behawioralnym. W obu przypadkach ważne jest, abyś czuł się komfortowo pracując z terapeutą, aby traktować go jako partnera, a nie jako przeszkodę.

Kolejnym ważnym elementem udanej relacji z terapeutą jest zaangażowanie. Zrozumienie, że terapia wymaga współpracy obu stron. Terapeuta może ci pomóc w rozwiązaniu twojego problemu, ale nie może zrobić tego za ciebie. Musisz być również gotowy do pracy i wyciągnięcia wniosków z terapii, aby zobaczyć zmiany w swoim zachowaniu i postawie.

Kolejnym ważnym krokiem jest umiejętność mówienia otwarcie i szczerze. Oznacza to, że nie powinieneś ukrywać prawdziwych myśli lub uczuć przed swoim terapeutą. Możesz wyrażać swoje opinie i obawy bez obawy o odrzucenie lub krytykę. Jeśli nie czujesz się swobodnie mówiąc o swoich problemach w gabinecie terapeuty, sprawdź, czy istnieje alternatywny sposób na porozmawianie z terapeutą, taki jak e-mail, rozmowy na czacie lub inne formy komunikacji cyfrowej.
Jednak najważniejszym krokiem jest zbudowanie zaufania. Praca z terapeutą wymaga, abyś zdał sobie sprawę z tego, że jego jedynym celem jest pomóc ci w osiągnięciu lepszej jakości życia. Jeśli masz problem z budowaniem zaufania do terapeuty, porozmawiaj o tym z nim. Może on ci pomóc przezwyciężyć te bariery i łatwiej będzie ci mówić o tym, co czujesz.

Relacja z terapeutą może być świetnym narzędziem leczenia gdyż w trakcie tej relacji występują różne rzeczy które tak naprawdę wychodzą w relacjach z innymi ludźmi też. Psychoterapeuta dzięki temu że ma odpowiednie narzędzia, jest w stanie skutecznie wykryć tego typu relacje i pomagać pacjentowi wyjść z tych zaklętych kręgów który się wpada. Dzięki przepracowaniu różnych problemów w trakcie relacji z terapeutą mamy później możliwość wchodzenia w inne relacje z ludźmi i budowania ich na zdrowszych zasadach. Jednak ważne jest, aby znaleźć terapeutę, z którym czujesz się komfortowo i który pomoże ci w budowaniu zaufania i wzajemnej szczerości, a także przy którym nie będziesz bał się okazać swoich słabości. Dzięki temu będziesz w stanie w pełni skorzystać z tego leczniczego narzędzia i mieć szansę powrotu do zdrowia.

Jak psychoterapia może pomóc w problemach w związkach?

Psychoterapia może być skutecznym narzędziem w zapobieganiu i rozwiązywaniu problemów w związkach. Psychoterapeuta może pomóc parom w ich relacjach poprzez dyskusję na temat ich problemów i współpracę w celu opracowania planu osiągnięcia porozumienia.

Długoterminowa psychoterapia może być korzystnym rozwiązaniem dla par, które borykają się z trudnymi problemami w związku. Przez długoterminową psychoterapię para ma możliwość dokładnego zbadania i zrozumienia istoty swoich problemów. Terapeuta może pomóc parze w zdiagnozowaniu konfliktów, które występują w związku, i w znalezieniu zdrowszych sposobów radzenia sobie z nimi. Psychoterapia może pomóc parze w ustaleniu więzi, która służy jako fundament dla ich relacji. Ma to na celu ustalenie lepszych komunikacji między nimi, a także stworzenie wspólnych wizji ich związku. Wymaga to bardzo uważnego i kreatywnego podejścia, aby pomóc parze przezwyciężyć trudne sytuacje w związku i zrozumieć, w jaki sposób mogą osiągnąć swoje cele. Terapeuta może również pomóc parze w zrozumieniu i rozwiązaniu bieżących problemów. Pomaga to parze w znalezieniu zdrowszych sposobów myślenia i działania w strefach, w których nie czują się komfortowo. Może to być skutecznym sposobem na rozwiązanie trudnych problemów, takich jak komunikacja, nieporozumienia, strach czy zazdrość.

Psychoterapia może również pomóc parze w poznaniu i zrozumieniu siebie nawzajem. Pomaga to parze w nauczeniu się akceptacji i doceniania unikalnych cech swojego partnera. Dzięki temu może to stać się podatne na okazywanie szacunku i akceptacji. Pozwala to parze iść do przodu oraz umacniać ich więź.

Podsumowując, psychoterapia jest skutecznym środkiem w pracy nad problemami w związkach. Pozwala parze na zanalizowanie istoty swoich problemów i postawienie planu do ich rozwiązania. Może to również pomóc parze w zwiększeniu zaufania i szacunku, a także w zrozumieniu i akceptacji siebie nawzajem. Skorzystanie z profesjonalnego wsparcia terapeutycznego może skutecznie i trwale pomóc parze w naprawieniu ich związku.

Wybierz terapeutę:

[et_pb_de_mach_archive_loop post_type_choose=”post|off|off|off|off|off|off|off|on” loop_layout=”100052″ no_posts_layout=”100052″ is_main_loop=”off” posts_number=”6″ sort_order=”rand” columns=”2″ _builder_version=”4.17.3″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/et_pb_de_mach_archive_loop]

Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?

Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.

Tematy powiązane:

[et_pb_de_mach_archive_loop post_type_choose=”post|on|off|off|off|off|off|off” loop_layout=”100845″ no_posts_layout=”100845″ is_main_loop=”off” posts_number=”20″ related_content_categories=”post_cats” include_cats=”zaburzenia-odzywiania” sort_order=”relevance” columns=”1″ columns_tablet=”1″ disabled_on=”on|off|off” admin_label=”zaburzenia-odzywiania” _builder_version=”4.17.3″ _module_preset=”default” title_text_color=”#E09900″ display_conditions=”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” global_module=”100829″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”][/et_pb_de_mach_archive_loop][et_pb_de_mach_archive_loop post_type_choose=”post|on|off|off|off|off|off|off” loop_layout=”100845″ no_posts_layout=”100685″ is_main_loop=”off” posts_number=”20″ related_content_categories=”post_cats” include_cats=”naduzycia-przemoc-psychiczna” sort_order=”relevance” columns=”1″ columns_tablet=”1″ admin_label=”naduzycia-przemoc-psychiczna” _builder_version=”4.14.8″ _module_preset=”default” display_conditions=”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” global_module=”100831″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”][/et_pb_de_mach_archive_loop][et_pb_de_mach_archive_loop post_type_choose=”post|on|off|off|off|off|off|off” loop_layout=”100845″ no_posts_layout=”100685″ is_main_loop=”off” posts_number=”20″ related_content_categories=”post_cats” include_cats=”problemy-w-relacjach” sort_order=”relevance” columns=”1″ columns_tablet=”1″ admin_label=”problemy-w-zwiazkach” _builder_version=”4.14.8″ _module_preset=”default” display_conditions=”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” global_module=”101056″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”][/et_pb_de_mach_archive_loop][et_pb_de_mach_archive_loop post_type_choose=”post|on|off|off|off|off|off|off” loop_layout=”100845″ no_posts_layout=”100685″ is_main_loop=”off” posts_number=”20″ related_content_categories=”post_cats” include_cats=”depresja” order_asc_desc=”DESC” columns=”1″ columns_tablet=”1″ admin_label=”depresja” _builder_version=”4.14.8″ _module_preset=”default” display_conditions=”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” global_module=”101138″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”][/et_pb_de_mach_archive_loop][et_pb_de_mach_archive_loop post_type_choose=”post|on|off|off|off|off|off|off” loop_layout=”100845″ no_posts_layout=”100685″ is_main_loop=”off” posts_number=”20″ related_content_categories=”post_cats” include_cats=”nerwice” order_asc_desc=”DESC” columns=”1″ columns_tablet=”1″ admin_label=”nerwice” _builder_version=”4.16″ _module_preset=”default” display_conditions=”W3siaWQiOiIwOGIyNWNkNy0zYjE4LTRjMGEtODllMC03YWIyMDliOGUyNTIiLCJjb25kaXRpb24iOiJjYXRlZ29yaWVzIiwiY29uZGl0aW9uU2V0dGluZ3MiOnsiZGlzcGxheVJ1bGUiOiJpcyIsImNhdGVnb3JpZXMiOlt7ImxhYmVsIjoiRGVwcmVzamEiLCJ2YWx1ZSI6IjIxNCIsImdyb3VwIjoiQ2F0ZWdvcmllcyIsImdyb3VwU2x1ZyI6ImNhdGVnb3J5IiwiaXNDYXRjaEFsbCI6ZmFsc2V9XSwiYWRtaW5MYWJlbCI6IlBvc3QgQ2F0ZWdvcnkiLCJlbmFibGVDb25kaXRpb24iOiJvbiJ9LCJvcGVyYXRvciI6Ik9SIn0seyJpZCI6ImRlYmRiYzUxLTgyZDEtNDc0NC1iYzQwLWQ1NmVlNmM2ZGI4OSIsImNvbmRpdGlvbiI6InBhZ2UiLCJjb25kaXRpb25TZXR0aW5ncyI6eyJkaXNwbGF5UnVsZSI6ImlzIiwiZHluYW1pY1Bvc3RzIjpbeyJsYWJlbCI6IkhvbWUiLCJ2YWx1ZSI6Ijk1MzM2In1dLCJwb3N0VHlwZUxhYmVsIjoiUGFnZXMiLCJhZG1pbkxhYmVsIjoiUGFnZXMiLCJlbmFibGVDb25kaXRpb24iOiJvbiJ9LCJvcGVyYXRvciI6Ik9SIn1d” background_color_gradient_stops_tablet=”#2b87da 0%|#29c4a9 100%” background_color_gradient_stops_phone=”#2b87da 0%|#29c4a9 100%” global_module=”101238″ saved_tabs=”all” global_colors_info=”{}”][/et_pb_de_mach_archive_loop]
Ten artykuł porusza takie tematy jak:
[et_pb_de_mach_archive_loop post_type_choose=”post|on|off|off|off|off|off|off” loop_layout=”100685″ no_posts_layout=”100685″ is_main_loop=”off” posts_number=”4″ post_display_type=”related” related_content=”tags” sort_order=”relevance” equal_height=”on” _builder_version=”4.16″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/et_pb_de_mach_archive_loop]