leki | Psycholog, Psychoterapeuta - ? pomoc psychologiczna https://strony.lustro.org Niezależna grupa psychoterapeutów - Lustro.org Sun, 08 Sep 2013 08:28:12 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.7 https://strony.lustro.org/wp-content/uploads/2022/07/cropped-favicona-32x32.png leki | Psycholog, Psychoterapeuta - ? pomoc psychologiczna https://strony.lustro.org 32 32 Myśli samobójcze https://strony.lustro.org/mysli-samobojcze2/ Sun, 08 Sep 2013 08:00:13 +0000 http://lustro.org/?p=1458 Myśli samobójcze pojawiają się wielu dolegliwościach natury psychologicznej, głównie jednak ich natura jest związana z depresją i myślami autoagresywnymi. Myślom tym najczęściej towarzyszy: poczucie beznadziejności, niepokój, panika, psychozy, rostrzęsienie, chęć pozbycia się bólu…

Myśli samobójcze często nie pojawiają się same, ich źródłem zwykle są zwykle sytuacje z którymi nie umiemy sobie poradzić, niektóre z nich:

  • Bezrobocie.
  • Presje/Kłopoty Finansowe.
  • Żałoba.
  • Znęcane się.
  • Rozpad związku.
  • Problemy rodzinne, zawiłe historie rodzinne, brak stabilności rodziny.
  • Choroby.
  • Nadużycia seksualne.
  • Wyrzuty sumienia.
  • Uzależnienia.
  • Współuzależnienia.
  • Przemoc.
  • Nieplanowana ciąża.
  • Nieplanowane zmiany masy ciała.
  • Doświadczenia w wojsku/sektach i innych zamkniętych społecznościach.
  • Poprzednie próby samobójcze.
  • Inne traumatyczne wydarzenia.

Pierwszym krokiem w celu uzyskania pomocy jest stwierdzenie, że pomoc jest potrzebna. Drugi to prośba o pomoc. Podzielenie się bólem jest często pierwszym krokiem z poradzeniem sobie z nim. Czasem wystarczy telefon do przyjaciela, innym razem zadzwonienie na telefon zaufania czy też do innych służb i wezwanie pomocy.

W nagłych przypadkach zalecamy kontaktować się z najbliższym czynnym telefonem zaufania (zobacz listę) lub centrum interwencji kryzysowych (w większych miastach Polski).

Rodzaj leczenia jaki zostanie zastosowany przez psychoterapeutę dostosowany jest do indywidualnej sytuacji. Psychoterapia i poradnictwo to sposób na rozluźnienie przytłaczających myśli/uczuć, które leżą u podstaw myśli samobójczych. Podzielenie się bólem z psychologiem może pomóc w zrozumieniu sytuacji, dać siłę, jasność sytuacji i nadzieję aby znieść to co nie było do zniesienia. W szczególnych przypadkach psychoterapeuta może skierować pacjenta na dodatkowe wspierające leczenie farmakologiczne.

]]>
Nikt Cię nie wyleczy… https://strony.lustro.org/nikt-cie-nie-wyleczy/ Wed, 31 Oct 2012 02:02:45 +0000 http://lustro.org/?p=631 Otóż dokładnie tak jak w temacie – Nikt cię nie wyleczy, zaburzenia i problemy natury psychologicznej są bardzo specyficzne – same z siebie nie przechodzą, nie ma też na nie tabletki cud. Potrzebny jest proces terapeutyczny a żeby ten zaistniał potrzebna jest Twoja współpraca z terapeutą.

W przypadku problemów psychicznych nie ma praktycznie możliwości „wyleczenia zaocznego”, nie ma praktycznie możliwości aby lekarz Cię wyleczył w przypadku Twojej bierności. potrzebne jest Twoje zaangażowanie i Twój aktywny udział w terapii.

]]>
Autoagresja, samookaleczenia https://strony.lustro.org/autoagresja-samookaleczenia/ Tue, 30 Oct 2012 11:02:12 +0000 http://lustro.org/?p=528 Autoagresja często pojawia się jako sposób radzenia sobie z uczuciami, które są trudne i bolesne. Samookaleczenia, czyli ranienie własnego ciała czasami może być drogą radzenia sobie z trudnościami, ciężkimi emocjami, uczuciami i relacjami które wydają się nie do zniesienia. Poczucie izolacji, oderwania od życia, złości wymykającej się spod kontroli może doprowadzić kogoś do podejmowania prób ucieczki od trudnych myśli poprzez autoagresję.

Musisz jednak wiedzieć, że tak jak każde inne zaburzenie – nie da się autoagresji wrzucić w jeden schemat, każdy pacjent jest indywidualny  i tak też podejście psychodynamiczne każe nam traktować naszą pracę. Dla jednego autoagresja będzie próbą regulacji napięcia, lęku, próbą radzenia sobie z gniewem, dla drugiego zaś próbą wzmożenia autonomii i kontroli, okazją do „zaopiekowania się sobą”, dla trzeciego prośbą o pomoc skierowaną do innych. Jeszcze w innej sytuacji u innej osobowości samookaleczanie się może być próbą okazania własnych doświadczeń traumatycznych czy tez próbą karania się, oczyszczania się z poczucia winy, jak i wywierania wpływu na zachowania innych.

Autoagresja to nie tylko to, co się na pierwszy rzut oka wydaje, w jednych przypadkach autoagresja jest realnym samookaleczaniem ciała, dla innych zaś może być autoagresją ukrytą przejawiającą  się np. poprzez dostarczanie sobie pokarmów które szkodzą zdrowiu, czy też nieodpowiednie dbanie o swoje zdrowie.

Autoagresja, samookaleczenia – skuteczne leczenie

Psychoterapeuta z grupy lustro.org w takiej sytuacji będzie szukał źródeł tych zachowań, które czasem mogę tkwić głęboko w nieświadomości. W rezultacie, terapia pomoże Ci odkryć źródła tych zachowań i inne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami. Pomocne mogą okazać się także porady psychologa, dzięki którym nauczysz się radzić sobie z trudnymi sytuacjami, nauczysz się wyrażać swoje uczucia i regulować swoje emocje w sposób bardziej konstruktywny.

 

]]>
Nerwica natręctw – Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (ZOK – ang. OCD) https://strony.lustro.org/nerwica-natrectw-zaburzenia-obsesyjno-kompulsywne-zok-ang-ocd/ Wed, 17 Oct 2012 23:32:32 +0000 http://lustro.org/?p=272

Czujesz przymus częstego mycia rąk?
Wracasz się by po kilka razy sprawdzić czy zamknąłęś/ęłaś drzwi.
Masz obsesyjne, mimowolne myśli dotyczące seksualności lub krzywdzenia innych ludzi?
Często szorujesz dokładnie całe ciało, lub jakąś część ciała ? (zwłaszcza po powrocie z określonych miejsc lub kontaktach z danymi przedmiotami)
Nie możesz zasnąć, wyjść z domu, wykonać danej czynności – zanim nie wykonasz jakiegoś „rytuału”, dzięki któremu zmniejszysz swój lęk?
Brzydzisz się dotykać klamek?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD – Obsessive Compulsive Disorder), inaczej zwane nerwicą natręctw to zaburzenia lękowe które charakteryzują się narzucającymi się myślami i powtarzającymi się zachowaniami. Zaburzenie to związane jest z początkami okresu dorastania.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to uczucie ekstremalnego braku komfortu, lęku lub paniki które każą osobie cierpiącej na nie podejmować konkretne czynności i rytuały obsesyjnie. Osoba ta w ten sposób jest w stanie zmniejszyć silny lęk lub duży niepokój. Objawami nerwicy natręctw może być między innymi obsesyjne mycie, czyszczenie, powtarzające się sprawdzanie danej rzeczy, lub awersja w stosunku do niektórych liczb. Innym objawem tych zaburzeń jest zbyt duże skupienie się na niektórych niepokojących, powtarzających się myślach które staja się obsesjami – często mogą być one agresywne seksualne lub religijne – z reguły bardzo natrętne.

Nerwica natręctw charakteryzuje się tym, że przeważnie doskonale zdajemy sobie sprawę z jakiego powodu daną czynność robimy, ale lęk spowodowany brakiem jej wykonania jest na tyle silny, że musimy to zrobić.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne w dużym stopniu wpływają na jakość życia. Jeżeli nie zaradzi się symptomom – objawy mogą stawać się coraz bardziej czasochłonne i mogą powodować coraz większe wyobcowanie się osoby. Osoba zmagająca się z nerwicą natręctw w najcięższej formie ma problem aby w pełni funkcjonować w normalnym życiu. Zaburzenia te mogą także wpłynąć na relacje, obniżenie jakości pracy oraz zmniejszenie jakości życia.

Leczenie Zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, nerwica natręctw  lecznie

Psychoterapia
jest bardzo skuteczna w przypadku tego zaburzenia. Poprzez przyglądanie się korzeniom lęku oraz powtarzającym się procesom myślowym, pacjent może otrzymać pomoc w pogodzeniu się z wczesnymi doświadczeniami, które są źródłem tych zaburzeń, co w znacznej mierze łagodzi lub nawet likwiduje trudne objawy.

]]>