gniew | Psycholog, Psychoterapeuta - ? pomoc psychologiczna https://strony.lustro.org Niezależna grupa psychoterapeutów - Lustro.org Sat, 26 Nov 2022 07:31:17 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.7 https://strony.lustro.org/wp-content/uploads/2022/07/cropped-favicona-32x32.png gniew | Psycholog, Psychoterapeuta - ? pomoc psychologiczna https://strony.lustro.org 32 32 Stres – Psychoterapia https://strony.lustro.org/stres-psychoterapia/ Sat, 01 Nov 2014 10:01:45 +0000 http://lustro.org/?p=1682 Stres czasami przytłacza nas i zatrzymuje nas w wielu codziennych sytuacjach.

Objawy stresu to:

  • gniew,
  • ataki paniki,
  • wycofanie społeczne,
  • nadmierne pobudzenie,
  • poczucie krzywdy,
  • uzależnienia seksualnego i wzrost używania narkotyków i alkoholu.

Wysoki poziom stresu może być spowodowany przez wiele różnych sytuacji życiowych, w tym nadmiar pracy, trudne relacje, trudności finansowe, różnego rodzaju utraty czy też żałobę.

Zbyt długotrwałe narażenie na stres może doprowadzić do poważnych dolegliwości fizycznych, a także problemów psychicznych i zdrowotnych.

Stres może podnieść ciśnienie krwi, osłabić układ odpornościowy, zwiększyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu, przyczynić się do bezpłodności i przyspieszyć proces starzenia. Z czasem, jeżeli nic z nim nie zrobimy może powodować długotrwałą depresję.

Psychoterapia i poradnictwo może pomóc w lepszym zrozumieniu i poznaniu trudnych stresowych sytuacji. W czasie indywidualnej pracy z przytłaczającym, uczuciem stresu, psychoterapia pozwala na znalezienie przyczyny problemu i odszukanie zdrowszego  sposobu radzenia sobie z nim.

Dyskretna rozmowa z profesjonalnym terapeutą z grupy lustro.org, umożliwi pacjentowi zdobyć jasność i ulgę jeśli tylko naprawdę chce ją odszukać.

 

]]>
Autoagresja, samookaleczenia https://strony.lustro.org/autoagresja-samookaleczenia/ Tue, 30 Oct 2012 11:02:12 +0000 http://lustro.org/?p=528 Autoagresja często pojawia się jako sposób radzenia sobie z uczuciami, które są trudne i bolesne. Samookaleczenia, czyli ranienie własnego ciała czasami może być drogą radzenia sobie z trudnościami, ciężkimi emocjami, uczuciami i relacjami które wydają się nie do zniesienia. Poczucie izolacji, oderwania od życia, złości wymykającej się spod kontroli może doprowadzić kogoś do podejmowania prób ucieczki od trudnych myśli poprzez autoagresję.

Musisz jednak wiedzieć, że tak jak każde inne zaburzenie – nie da się autoagresji wrzucić w jeden schemat, każdy pacjent jest indywidualny  i tak też podejście psychodynamiczne każe nam traktować naszą pracę. Dla jednego autoagresja będzie próbą regulacji napięcia, lęku, próbą radzenia sobie z gniewem, dla drugiego zaś próbą wzmożenia autonomii i kontroli, okazją do „zaopiekowania się sobą”, dla trzeciego prośbą o pomoc skierowaną do innych. Jeszcze w innej sytuacji u innej osobowości samookaleczanie się może być próbą okazania własnych doświadczeń traumatycznych czy tez próbą karania się, oczyszczania się z poczucia winy, jak i wywierania wpływu na zachowania innych.

Autoagresja to nie tylko to, co się na pierwszy rzut oka wydaje, w jednych przypadkach autoagresja jest realnym samookaleczaniem ciała, dla innych zaś może być autoagresją ukrytą przejawiającą  się np. poprzez dostarczanie sobie pokarmów które szkodzą zdrowiu, czy też nieodpowiednie dbanie o swoje zdrowie.

Autoagresja, samookaleczenia – skuteczne leczenie

Psychoterapeuta z grupy lustro.org w takiej sytuacji będzie szukał źródeł tych zachowań, które czasem mogę tkwić głęboko w nieświadomości. W rezultacie, terapia pomoże Ci odkryć źródła tych zachowań i inne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami. Pomocne mogą okazać się także porady psychologa, dzięki którym nauczysz się radzić sobie z trudnymi sytuacjami, nauczysz się wyrażać swoje uczucia i regulować swoje emocje w sposób bardziej konstruktywny.

 

]]>
Depresja u mężczyzn, męska depresja, depresja wyparta https://strony.lustro.org/depresja-u-mezczyzn-meska-depresja/ Fri, 19 Oct 2012 10:22:27 +0000 http://lustro.org/?p=373 Wbrew samej nazwie „męska deprsja”, problem ten dotyczyć może nie tylko meżczyzn -występuje takze u kobiet. Męska depresja to depresja silnie związana z poczuciem męskości.

Towarzyszy Ci poczucie winy…. bezwartościwości.

Jesteś rozdrażniony.

Gwałtownie agresywnie, reagujesz bez rzeczywistej potrzeby.

Korzystasz z seksu, hazardu, alkoholu tylko po to by lepiej się poczuć.

Jesteś niezdolny seksualnie.

Nie troszczysz się o nic.

Uciekasz w pracę…

Ciągle jesteś smutny albo zdenerwowany.

Myślisz negatywnie o wszystkim.

Masz problemy próbując coś zapamiętać, skupić się na czymś.

Pojawiają się myśli o samobójstwie.

Masz problemy z podejmowaniem decyzji.

Otoczenie daje Ci do zrozumienia że zbyt często i dużo ryzykujesz…

Depresja ukrywana…

Mężczyźni (lub kobiety z wysokim poczuciem męskości) dotknięci depresją często ukrywają objawy depresyjne w obawie, że mogą okazać się zbyt „słabi” w oczach swoich kolegów, koleżanek, przyjaciół czy też rodziny. Tendencja do ukrywania swoich słabości często ujawnia się w częstych próbach udowadniania innym że on/ona zawsze potrafi, zawsze jest skuteczny/a i silny/a.

Przygnębiona osoba próbując ukryć swoje samopoczucie, będzie wkładała ogromy wysiłek aby działania wyglądały na normalne na zewnątrz. Objawy depresji jednak nieuchronnie się w pewnym momencie pojawiają, są to często w tym wypadku nieuzasadniony nadmierny gniew, drażliwość, chaotyczne wzorce snu jak i nadmierne podejmowanie ryzyka.  Podejmowanie ryzyka jest próbą ucieczki w silne doznania od trudnych uczuć, które towarzyszą depresji, niesie to niestety ze sobą prawdziwe ryzyko uszczerbku na zdrowiu, czy też relacjach z innymi ludźmi jak i w pracy zawodowej, zwłaszcza gdy dotyczy ono finansów, używek – alkoholu, narkotyków, hazardu, zmiany partnerów seksualnych, hazardu czy też niebezpiecznych sportów.

W najgorszym wydaniu depresja meska depresja może doprowadzić do myśli samobójczych w tym wypadku, jeżeli tylko takie się pojawią, zaburzenie wymaga natychmiastowej pomocy i leczenia. Psychoterapia może okazać się w tym przypadku bardzo skuteczna, czasem jest też wspomagana psychiatrią – farmakoterapią.

Leczenie depresji – psychoterapia:

Wbrew pozorom przypadki takiej depresji nie są łatwe do ogarnięcia, często zdarza się że sama świadomość złego samopoczucia jest głęboko wyparta poczuciem silnej męskości – po ludzku mówiąc ciężko się przyznać że można mieć depresje. Zgłaszając się do psychoterapeuty musisz wiedzieć jedno on nigdy nie będzie Cię oceniał – nie to jest jego zadaniem!  Zadaniem psychoterapeuty z organizacji lustro.org jest dotarcie do korzeni, do odnalezienia źródła predyspozycji takich zachowań. Osoba zgłaszająca się do terapeuty może liczyć na wysłuchanie, empatię i dyskrecję.

]]>